Po raz kolejny w naszej szkole uczciliśmy przypadający 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku nauczyciele języka polskiego klas 4-8 zaplanowali działania na cały tydzień i zaprosili uczniów do wspólnych językowych zabaw i konkursów. Każdy dzień tygodnia miał swoje hasło przewodnie, o którym przypominały napisy wywieszane na drzwiach sal lekcyjnych.

Poniedziałek - hasło dnia ,,KALIGRAFIA”.

Uczniowie na lekcjach języka polskiego ćwiczyli piękną pisownię, przepisując wiersz pt. ,,Mowa polska”. Najlepsze prace znalazły się na szkolnej wystawce, a ich autorzy wzięli udział w szkolnym konkursie o tytuł ,,Mistrza kaligrafii”.

Wtorek - hasło dnia ,,ORTOGRAFIA”.

Na lekcjach powstały ortograficzne drzewka, a w  czasie przerw odbyła się akcja pt.,, Weź ze sobą dobre słowo i zapamiętaj jego pisownię”. Uczniowie i nauczyciele przypięli do bluzek logo MDJO w dwóch barwach: biało-czerwonej oraz niebiesko-żółtej (dla uczniów z Ukrainy). Podsumowaniem dnia był tradycyjnie nasz szkolny konkurs o tytuł ,,Mistrza ortografii kl. 4-8”, w którym wzięło udział aż 43 uczniów.

Środa - hasło dnia ,,POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWA”.

Tego dnia zostały wywieszone na korytarzu plansze z wybranymi przez uczniów wyrazami: najładniejszym, najtrudniejszym w wymowie i najtrudniejszym w piśmie. W czasie przerw odbyły się zabawy w układaniu i zapisywaniu najdłuższych zdań oraz poprawianiu błędów językowych. Na odważnych czekały także łamańce językowe. W ramach lekcji plastyki uczniowie przygotowali piękne prace przedstawiające bohaterów lektur.

Czwartek - hasło dnia ,,FRAZEOLOGIZMY I ARCHAIZMY”.

Uczniowie na  lekcjach ilustrowali znane związki frazeologiczne, a w czasie dużej przerwy wzięli udział w turnieju ,,Archaizmy – stare słowa” i zmierzyli się m.in. z wyjaśnieniem wyrazów: frasunek, drzewiej, ambaras, pozimek… Na godzinach wychowawczych w tym tygodniu niektóre z klas miały też okazję spróbować swoich sił w grze planszowej Scrabble.

Piątek - hasło dnia ,,CZYTANIE”.

Ostatniego dnia obchodów MDJO hasłem przewodnim było CZYTANIE, a celem promowanie czytelnictwa wśród naszych uczniów. Odbył się przy udziale publiczności konkurs pięknego czytania dla klas 4-5. Wysłuchaliśmy wybranych przez uczestników  wierszy i fragmentów książek w języku polskim, ale także w języku ukraińskim. Uczniowie na lekcjach informatyki tworzyli chmury wyrazowe. W czasie dużej przerwy została przeprowadzona sonda pt. ,,Hity książkowe”, w której zapytaliśmy o przeczytane i polecane pozycje. Cieszy nas wynik tego badania, ponieważ okazuje się, że  na liście znalazły się też tytuły spoza kanonu lektur szkolnych.

Podsumowaniem działań była akcja ,,Starsi czytają młodszym”, w czasie której uczniowie z kl. 7a i 6b przygotowali i przeczytali kilka wierszy Jana Brzechwy swoim młodszym kolegom z klas: 1a,1b i 2b. Spotkanie rozpoczęło się od słów: ,,Chce­cie baj­ki? Oto baj­ka: Była so­bie Pchła Szachrajka…”. Maluchy w skupieniu wysłuchały czytania starszych uczniów.

Laureaci konkursów

Wyniki wszystkich przeprowadzonych konkursów w ramach Tygodnia Języka Ojczystego zostały wywieszone na holu drugiego piętra. Zwycięzcy odebrali dyplomy i zostały im wykonane pamiątkowe zdjęcia na tle wystawy prac. Dziękujemy za wspólną zabawę i gratulujemy sukcesów!

Laureaci konkursów przedstawieni w galerii zdjęć