W dniu 22 września w naszej szkole gościliśmy nauczycieli z Czech, którzy przyjechali do Polski w ramach projektu Erasmus+ "Science - Searching Clue Innovation in Neighbourhood Countries' Education" realizowanego w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Bydgoszczy. Nasi goście obserwowali lekcje chemii prowadzoną przez panią Kamilę Koczorowską oraz zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy prowadzone przez panią Agnieszkę Kołodziejską.

Podczas lekcji chemii sprawdziliśmy jakie barwy przyjmują wskaźniki w roztworach o różnych odczynach i zaplanowaliśmy doświadczenie pozwalające odróżnić za pomocą wybranego wskaźnika ocet od roztworu soli kuchennej i roztworu środka do udrażniania rur. Wszystkie doświadczenia przeprowadziliśmy metodą chemii w małej skali. Podczas zajęć KMO ćwiczyliśmy etapy metody naukowej wykorzystując IBSE (nauczanie przedmiotów przyrodniczych przez doświadczanie). Uczniowie samodzielnie zaplanowali i przeprowadzili doświadczenia, w których badali wpływ różnych czynników fizycznych i chemicznych na białko jaja kurzego. Uczniowie odkryli, że ilość dodanej substancji wpływa na stopień denaturacji białka. Przekonali się też jak szkodliwy wpływ na białko ma alkohol i wysoka temperatura. Na koniec wizyty w SP nr 61 nasi goście zostali oprowadzeni przez panią dyrektor Beatę Mazur po budynku szkoły oraz zaproszeni do Parku Tolerancji, który powstał przy szkole w ramach działań miejskiego projektu Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej.

Czescy nauczyciele byli pod wrażeniem aktywności i zaangażowania naszych uczniów w czasie zajęć oraz tak otwartego przyjęcia ich przez pracowników i dyrekcję szkoły.