Szeroka dostępność Internetu, obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju i związana z tym odmienna organizacja zajęć w szkołach, wprowadzone obostrzenia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniów sprawiają, że sieć staje się głównym miejscem aktywności dzieci i młodzieży.

Z jednej strony pozwala na zdalne nauczanie, pogłębianie wiedzy, umożliwienie kontaktu z rówieśnikami. Z drugiej natomiast wiąże się z wieloma zagrożeniami dla młodych ludzi, między innymi z agresją werbalną, mową nienawiści, hejtem, dostępem do treści nieodpowiednich dla dzieci i młodzieży.

Przeciwdziałanie negatywnym sytuacjom w Internecie polegać powinno na rozmowie z młodymi ludźmi o wartościach, uczeniu reagowania na przemoc i patologie w internecie.

W załączeniu link do spotu profilaktycznego o tematyce związanej
z zapobieganiem hejtowi i mowie nienawiści:

Hejt - film

Zachęcamy do podjęcia rozmów z dzieckiem również na temat jego aktywności w Internecie, doświadczeń, tego co pozytywne, ale także tego, co niepokoi i budzi negatywne emocje.

Komisariat Policji Bydgoszcz Szwederowo

Zespół Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii