Dzień Bezpiecznego Komputera, przypadający na 12 października to inicjatywa, która ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z sieci oraz promowanie bezpieczeństwa informatycznego.

Klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej do wzrostu i wzroku użytkownika; zadbaj o właściwe oświetlenie; zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.

dzien bezpiecznego komputera

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera
1. Nie podawaj niepotrzebnych danych na portalach społecznościowych.
2. Nie wrzucaj prowokujących zdjęć na swój profil.
3. Zabezpiecz swój profil tak, aby tylko znajomi mogli oglądać Twoje posty i zdjęcia.
4. Stosuj bezpieczne hasła, które: zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne (np. @, !), są odpowiednio długie np. 8-znakowe, nie zawierają powszechnie używanych słów.

5. Korzystaj z trybu incognito przeglądarek Internetowych na komputerach, dostępnych publicznie np. w szkole.
6. Czytaj uważnie wszelkie komunikaty i odpowiadaj na nie świadomie.
7. Wpisuj uważnie adresy stron Internetowych.

Każda najdrobniejsza pomyłka w adresie strony może Cię przekierować na fałszywą stronę z niebezpiecznym oprogramowaniem.

8. Uważaj na tzw. phishing, czyli strony, które próbują wyłudzić od Ciebie informacje. Nigdy nie podawaj bez potrzeby swoich danych.
9. Ignoruj wiadomości typu „Wygrałeś tablet!” – coś co brzmi zbyt dobrze, nie jest prawdą!
10. Nie wchodź na nieznane i podejrzane strony Internetowe.
11. Stosuj oprogramowanie antywirusowe.
12. Pozostaw włączoną zaporę sieciową oraz program Defender w systemie Windows.
13. Aktualizuj system operacyjny i programy.
14. Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych np. na pamięci pendrive.
15. A najlepiej wyłącz komputer i idź pospacerować na świeżym powietrzu

Jak chronić się przed wyłudzeniami w sieci?

Co nam grozi i jak się chronić?

O komputerach i informatyzacji.