Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole przypadający 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego przygotowali dla uczniów wiele różnych propozycji działań.

Po raz pierwszy oprócz zmagań z językiem polskim, pojawiły się elementy języka ukraińskiego, języka ojczystego naszych uczniów z Ukrainy.

Na holu II piętra odbyły się dwa turnieje multimedialne rozegrane w formie konkursów miedzyklasowych przy udziale publiczności.

Dla drużyn z klas 4-6 był to quiz na temat kultury Polski i Ukrainy, przygotowany i przeprowadzony przez uczniów z grupy projektowej realizowanej w tym roku w ramach programu edukacyjnego „Przyjazna Szkoła” Fundacji Emic, projektu „Masz prawo wiedzieć’.

Uczniowie reprezentujący klasy 7-8 z kolei zmagali się z zadaniami z literatury i gramatyki języka polskiego oraz poprawności językowej. Przeprowadzili też w czasie przerw zabawy językowe dla wszystkich uczniów szkoły.

Po turniejach odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ortograficznego o tytuł „Mistrza ortografii”.

Tytuł „Mistrza ortografii” zdobyli: Maja Rafińska na poziomie klas 5, Natalia Skowrońska na poziomie klas 6, Rudolf Marchlewski na poziomie klas 7 i Olga Kubacka na poziomie klas 8.

 Tytuł „Wicemistrza ortografii” wywalczyli: Laura Bejger z klas 6, Agata Holc z klas 7, Marta Babińska i Oliwer Taraszkiewicz z klas 8. Gratulujemy!

Dodatkową atrakcją tego dnia było zaprezentowanie  przed publicznością dwóch legend w formie teatrzyku: polskiej i ukraińskiej. Legendę „Lech, Czech i Rus” przedstawiła uczennica kl. 4a Fatima Fall, a legendę ukraińską o darach dla narodów przygotowały i przeczytały w dwóch językach: Daryna Shokalo z kl. 6a i Marharita Yakovlieva z kl. 8a. Z teatrzykiem legend starsze koleżanki odwiedziły także w salach uczniów klas młodszych: 1b, 2a i 2b.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów.

Partnerzy i linki

100 lecie bydgoszczy

logo emic

logo certyfikatu szkoła

edurewolucja logo

logotyp bip

logo kuratorium

budzaca sie szkola

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.