W ramach bloku tematycznego ŹRÓDŁA ENERGII ODNAWIALNEJ mali TROPICIELE z klas 2a i 2b poznali następujące źródła tej energii: energię słońca, biomasy, wody, wiatru i energię geotermalną i sposoby jej wykorzystania.

Aby utrwalić wiadomości wybraliśmy się do Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy.
Na wstępie obejrzeliśmy film animowany Alberta Barillé „Była sobie… Ziemia” o odnawialnych źródłach energii. Później zwiedziliśmy nowoczesny obiekt, który pozwala na testowanie odnawialnych źródeł energii  i sprawdzanie rozwiązań energooszczędnych w praktyce. Widzieliśmy nowoczesną automatykę obejmującą wentylację, ogrzewanie oraz monitorowanie, archiwizowanie i raportowanie wartości mierzonych, takich jak: temperatura w budynku, wielkości meteorologiczne (temperatura powietrza, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru, promieniowanie słoneczne, opad atmosferyczny), parametry pracy urządzeń, parametry zasilania i ogrzewania. Monitorowana jest również praca zewnętrznych opraw hybrydowych oświetlenia. Byliśmy też na dachu budynku, by z bliska przyjrzeć się panelom słonecznym, dzięki którym cały obiekt ma oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz.  Zwiedziliśmy również hale warsztatowe, w których obserwowaliśmy jak pracują niezwykle nowoczesne obrabiarki i frezarki sterowane komputerowo. Spora grupa uczniów była żywo zainteresowana późniejszą nauką w tej szkole. Przyczyniła się do tego z pewnością możliwość potwierdzenia wiedzy szkolnej w praktyce, jak również przyjazna atmosfera spotkania i słodki poczęstunek przygotowany przez  wicedyrektora placówki p. Grzegorza Grzelkę.