Grupa uczniów klas 6 wyruszyła 11 kwietnia z nauczycielem historii oraz przewodnikiem  Muzeum Okręgowego na wycieczkę „Śladami średniowiecznej Bydgoszczy”. Celem było poszukiwanie miejsc związanych z początkami miasta i włączenie się w obchody jego  671. urodzin.

Wycieczka odbyła się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej dotyczącej edukacji regionalnej „Moje miasto, moja historia”.

Zajęcia w Muzeum Okręgowym i spacer z przewodnikiem po mieście przybliżyły uczniom najstarszy wycinek dziejów ich lokalnej historii.  Uczestnicy dowiedzieli się gdzie i jak przebiegały granice miasta oraz gdzie zlokalizowane były  najważniejsze budowle: gród, zamek, ratusz, kościoły, mury, bramy oraz rynek. Uczniowie mogli zapoznać się na miejscu z wyglądem budowli, które dotrwały do dzisiaj,  a  na planszach zobaczyli te, które  dziś już nie istnieją. Najwięcej zainteresowania wzbudziły zachowane fragmenty murów miejskich „Baszta piąta” oraz makieta Zamku Bydgoskiego.

Po zakończeniu zajęć w terenie z przewodnikiem grupa wyruszyła jeszcze pod pomnik prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego, o którym opowiedziała koleżankom i kolegom uczennica klasy 6c Martyna Grudzińska. Zatrzymaliśmy się także przy pomniku Kazimierza Wielkiego i Pomniku Walki i Męczeństwa.

deklaracja dostepnosci logo