21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego główną ideą jest zwrócenie uwagi na różnorodność językową jako źródło dziedzictwa kulturowego, a także promowanie właściwych nawyków językowych i wdrażanie do świadomego posługiwania się językiem ojczystym.

W naszej szkole obchody w tym roku trwały cały tydzień, a uczniowie mieli szczególną okazję doświadczyć, jak ważne jest rozwijanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

W ramach odbywającego się  w  dniach 15-19 lutego Tygodnia  Języka Ojczystego podjętych zostało wiele różnorodnych działań. 

Uczniowie bardzo  aktywnie włączyli się w obchody: klasy 1-3 stacjonarnie, a klasy 4-8 online. 

Tydzień Języka Ojczystego w klasach 1-3

Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. To symbol tożsamości narodowej, spajający Polaków. 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r.

W obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klas młodszych naszej szkoły.  Podczas swoich zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Wychowawczynie przekazywały dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Ochoczo bawiły się w tworzenie ilustrowanych słowników ortograficznych, gimnastykowały swój język, próbowały recytować  „łamańce językowe”. Dzieci poprzez wspólną zabawę dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego. 

W klasach trzecich przeprowadzono konkurs ortograficzny. Zwycięzcy będą reprezentowali nasza szkołę w Miejskim konkursie ortograficznym „Ort-bój”. 

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego trwały cały tydzień poprzedzający święto i upłynęły w miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona gazetka prezentująca wytwory naszej pracy. Moda na język polski zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.


Galeria zdjęć z obchodów kl. 1-3

Tydzień Języka Ojczystego w klasach 4-8 (online)

W klasach 4-8 Tydzień Języka Ojczystego realizowany był w formie pracy online.

Każdy dzień tygodnia miał przypisane hasło z trudnością ortograficzną.: 

poniedziałek:  rz/ż

wtorek: ch/h

środa: ó/u

czwartek: ę/ą 

piątek: kolor biało-czerwony i konkursy językowe

Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie i ustawianie na każdy dzień tygodnia zdjęcia profilowego z odpowiednią trudnością ortograficzną. 

Na lekcjach wielu przedmiotów oraz na godzinach wychowawczych te dni były poświęcone zmaganiom ortograficznym i językowym. Nauczyciele wykorzystali na zajęciach różnorodne materiały interaktywne: były uzupełniane dyktanda online, tworzone chmury wyrazowe, krzyżówki, rebusy, ortografia muzyczna. Uczniowie współpracowali na tablicach Jamboard, tworzyli mapy myśli, ilustrowali związki frazeologiczne, wyszukiwali informacje. 

Na lekcjach języka polskiego, oprócz ortografii, najwięcej pojawiło się  zabaw ze związkami frazeologicznymi, zabaw z literami, takich jak tworzenie wyrazów oraz wyszukiwanie i poprawianie błędów językowych. Tradycyjnie największą popularnością wśród uczniów cieszyły się zmagania z łamańcami językowymi, przy których oprócz gimnastyki języka było też sporo śmiechu. Nie zabrakło także zadań twórczych, jak np. pisania opowiadań o spotkaniu różnych bohaterów literackich.

Podsumowaniem Tygodnia Języka Ojczystego w klasach 4-8 były zorganizowane w piątek szkolne konkursy z języka polskiego ,,Z językiem polskim za pan brat” w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 4-5 i dla klas 6-8. 

W konkursach przeprowadzonych online w formie Formularzy Google pojawiły się pytania z ortografii, gramatyki, poprawności językowej oraz znajomości postaci literackich i autorów lektur.

Przedstawiamy wyniki konkursów. Gratulujemy zwycięzcom!

klasy 4-5:

I miejsce - Nina Szymkowiak z kl. 4a 

II miejsce – Hubert Chyliński z kl. 5a

III miejsce – Martyna Uram z kl. 4a i Zoja Sawecka z kl. 4c

klasy 6-8:

I miejsce – Amelia Michalska z kl. 7a i Emilia Flizikowska z kl. 6d

II miejsce – Agata Holc z kl. 8a

III miejsce – Bartosz Bociek z kl. 8b

Galeria zdjęć z obchodów kl. 4-8

Tydzień Języka Ojczystego w świetlicy szkolnej

Z okazji międzynarodowych obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej świetlicy dzieci brały udział w zajęciach, podczas których czytały wiersze i bajki polskich autorów, rozwiązywały krzyżówki i rebusy, bawiły się słowem:  potyczki językowe oraz łańcuch językowy. Nauka i przypominanie zasad posługiwania się poprawną polszczyzną sprawiły dzieciom wiele radości.

Galeria zdjęć z obchodów w świetlicy

Grupa  dzieci  uczęszczająca na zajęcia korekcyjno – kompensacyjne włączyła się w obchody  Międzynarodowego  Dnia Języka Ojczystego. Zabawy słowem , puzzle ortograficzne, film edukacyjny ,,Dzieje  języka polskiego’’ oraz  sprawdzian  z  poprawnej polszczyzny - to zadania  zrealizowane  w trybie  stacjonarnym i zdalnym.

Galeria zdjęć 

Partnerzy i linki

egzamin osmoklasisty matematyka logo

deklaracja dostepnosci logo

100 lecie bydgoszczy

logo emic

logo certyfikatu szkoła

edurewolucja logo

logotyp bip

logo kuratorium

budzaca sie szkola

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.