Jak wygląda Wasz dzień

Drodzy uczniowie, zastanówcie się jak wygląda Wasz dzień. Przeanalizujcie ile czas poświęcacie na poszczególne czynności. Zerknijcie sobie do punktów, które powinny być zawarte w Waszym harmonogramie dnia (załącznik) i dopiszcie ile czasu poświęcacie na dany obszar.

Może chcecie coś zmienić – coś dodać lub coś wykreślić? Pamiętajcie o tym jak dobra organizacja dnia ułatwia funkcjonowanie. Dzięki temu nie zaniedbujemy żadnej sfery. Ważne jest, aby we wszystkich obowiązkach, które wykonujecie nie zapomnieć o zbilansowanej diecie i odpowiedniej dawce snu. Jest Wam to potrzebne do prawidłowego rozwoju. Dobrą praktyką jest tak zorganizować swój czas, aby najpierw wykonać swoje obowiązki – związane ze szkołą oraz domem – a potem zapewnić sobie czas na odpoczynek lub realizację swojej pasji. Zapewnia to wewnętrzny spokój – mogą się pobawić, poczytać lub posłuchać muzyki, bo załatwiłam/em wszystko, co należy do moich powinności.

Wydrukujcie sobie proponowany przeze mnie harmonogram dnia i ustalcie ile czasu na daną strefę przeznaczycie. Skonsultujcie to z rodzicami i harmonogramy przywieście sobie w widocznym miejscu, np. nad biurkiem. Będziecie mogli każdego dnia zadbać o właściwą organizację swojego czasu.

I jeszcze jedno:

zorganizujcie sobie odpowiednią przestrzeń do nauki. Co to oznacza?

• uporządkujcie biurko, aby nie było na nim natłoku przedmiotów – wtedy nie będą one Was rozpraszały

• zadbajcie o to, by mieć przy sobie potrzebne pomoce dydaktyczne – np. akcesoria do matematyki

• zadbajcie o odpowiednie światło, aby nie męczyć swojego wzroku i pamiętajcie, aby zachować prawidłową postawę kręgosłupa (trzeba o niego dbać, będzie Wam służył całe życie

• zadbajcie też o to, aby pokój, w którym odrabiacie lekcje był dobrze przewietrzony, świeże powietrze nie spowoduje u Was szybkiego zmęczenia

• bądźcie samodzielni w odrabianiu zadań:

- starajcie się sami dochodzić do rozwiązań, poszukujcie informacji w dostępnych Wam źródłach. Będziecie mieć satysfakcję, że potraficie sami wywiązywać się z obowiązków szkolnych,

- jeśli czegoś nie wiecie – pytajcie nauczycieli podczas konsultacji i spotkań. Macie prawo do zadawania pytań i do popełniania błędów – w taki sposób człowiek się uczy,

- pomoc innych, np. rodziców niech dotyczy sprawdzania Waszej wiedzy, a nie Was

wyręczania.

Mam nadzieję, że jako organizatorzy swojego dnia spiszecie się na medal!

pdfmój dzien.pdf