Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu „Niewiele Ci mogę dać…” I semestr rok szkolny 2019/2020

We wrześniu 2019 r powstał Szkolny Klub Wolontariatu „Niewiele Ci mogę dać…”.

Cele  SKW :

CELE SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU

 • Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu.
 • Promocja idei wolontariatu w szkole.
 • Uwrażliwienie uczniów na problemy społeczne.
 • Rozwijanie empatii.
 • Kształtowanie osobowości.
 • Wyrabianie umiejętności zarządzania czasem wolnym.
 • Angażowanie się w działania na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego.
 • Udział w zorganizowanych akcjach charytatywnych.
 • Szerzenie dobra i postaw prospołecznych.
 • Zdobycie nowych umiejętności oraz doświadczeń życiowych.
 • Włączanie młodzieży w życie społeczności szkolnej i środowiska lokalnego.
 • Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.
 • Kształtowanie postaw prospołecznych.
 • 9 września 2019 r. miała miejsce oficjalna inauguracja SKW, odbyło się pierwsze spotkanie.Na pierwszych zajęciach wyjaśniono: Co to jest wolontariat? Kim jest wolontariusz? Jakie są obszary działania wolontariatu? W pierwszym spotkaniu uczestniczyło wielu uczniów (21 osób) z klasy 8a, 8b, 8c i 7a, którzy chcą poświęcać swój wolny czas oraz bezinteresownie, aktywnie i odpowiedzialnie zaangażować w działania na rzecz innych.
 • 23 września 2019 r. na spotkaniu uczniowie przedstawili propozycje do planu działań charytatywnych – wolontariusze pracowali w grupach. Opracowano plan pracy SKW, uwzględniono w nim propozycje młodzieży.
 • 02 grudnia 2019 r. na spotkaniu uczniowie pakowali paczki świąteczne w ramach ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka", organizowanej przez Stowarzyszenie „Wiosna” w Krakowie.

Z każdym wolontariuszem zawarto porozumienie o współpracy w bieżącym roku szkolnym oraz ich rodzice wyrazili zgodę na to, aby uczniowie mogli uczestniczyć w pracach wolontariatu. Spotkania SKW odbywają się cyklicznie, co najmniej raz w miesiącu. W sumie, w I semestrze odbyło się ich 9 spotkań.  

Współpracujemy z Samorządem Uczniowskim naszej szkoły: włączenie do akcji „Podaruj uśmiech”- Fundacji Dzieciom Niepełnosprawnym oraz Wydawnictwa Artystów Malujących Ustami i Nogami

„ Amun”, akcja „Góra Grosza”, zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt w bydgoskim schronisku.

Nawiązałyśmy współpracę z następującymi placówkami i stowarzyszeniami:

 • Hospicjum im. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy.
 • Schronisko dla zwierząt w Bydgoszczy.
 • Stowarzyszenie „Wiosna” w Krakowie - organizacja kampanii ogólnopolskiej „Szlachetna Paczka”.
 • Stowarzyszenie Sur Sum Corda w Nowym Sączu - pomoc osobom niepełnosprawnym.
 • Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.
 • Pallotyńska Fundacja Misyjna SALVATTI w Ząbkach.
 • PCK w Bydgoszczy.

W ciągu semestralnej działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu zrealizowane zostały następujące akcje i inicjatywy:

 • Udział w ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”

4 października 2019 r. w ramach ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei” wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu z opiekunami sadzili żonkilowe cebulki w ogrodzie Hospicjum im. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy.

Celem prowadzonej akcji jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Natomiast żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Sadzone jesienią żonkilowe cebulki rozkwitają wiosną. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

 • Zbiórka na rzecz schroniska zwierząt w Bydgoszczy

Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego zorganizowali akcję charytatywną na rzecz bezdomnych psów i kotów, przebywających w schronisku na Osowej Górze.

30 października 2019 dary zostały przekazane Schronisku dla Zwierząt w Bydgoszczy. Zebraliśmy mokrą i suchą karmę dla psów i kotów, koce, zabawki, smycze, środki czystości oraz inne akcesoria, które są niezbędne do opieki nad zwierzętami.

 • Nasze szkolne Pole Nadziei

7.10.2019 r. uczniowie klasy 6c, 7a, 8a, 8b i 8c, ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, posadzili ponad sto cebulek kwiatowych, w tym żonkili (symbolu zwycięstwa miłości nad śmiercią oraz wrażliwości i solidarności z osobami cierpiącymi), na klombie przy szkole. Pozostaje czekać na wiosnę… z nadzieją, iż wszystkie cebulki rozkwitną w kształcie serca.

To jest nasze, szkolne „Pole Nadziei”, które wyraża solidaryzm z osobami objętymi opieką hospicyjną. Przyłączając się do akcji sadzenia żonkilowych cebulek, wspieramy ideę bezinteresownej pomocy, która wzbogaca świat oraz wnętrze człowieka.

 • Udział w zbiórce trwałej żywności z okazji Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem

Dnia 16 października jest obchodzony Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem i tego dnia pojechałyśmy do siedziby PCK, aby wręczyć żywność zebraną przez uczniów naszej szkoły. Przekazałyśmy dla najbardziej potrzebujących pięć toreb żywności. Ta, po przepakowaniu, zmieściła się w dwóch, dużych koszach.

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w akcję Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy. „Celem obchodów Światowego Dnia Żywności jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem”. Natomiast celem zbiórki żywności było zwrócenie uwagi na to, problem głodu dotyczy wielu osób i nie jest prawdą, iż nic nie można zrobić.

 • Przyłącz się! Każdy znaczek wspiera misje” .

W naszej szkole przez cały listopad trwała zbiórka ostemplowanych znaczków pocztowych, wyciętych z koperty z półcentymetrowym marginesem, tak, aby ich nie uszkodzić.

Zebrane znaczki zostały wysłane do Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej SALVATTI w Ząbkach. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane są na potrzeby misji jako pomoc podopiecznym w różnych częściach świata. Akcja „Każdy znaczek wspiera misje” trwa już kilkadziesiąt lat. Pokazuje, że znaczek, który miał zostać wrzucony do kosza, może uczynić wiele dobra, oczywiście, jeżeli na to sami pozwolimy.

Przekazaliśmy (przesłaliśmy pocztą) 3 koperty ostemplowanych znaczków.

 • Sprzątanie grobów przed uroczystością Wszystkich Świętych

28 października 2019 roku wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w akcji sprzątania grobów, która na stałe zostanie wpisana do kalendarza działań, podejmowanych przez Szkolny Klub Wolontariatu. Dwanaście osób pod opieką nauczycieli wybrało się po lekcjach na cmentarz przy ulicy Kcyńskiej.

Praca przyniosła wolontariuszom wiele satysfakcji, dała poczucie zrobienia czegoś dobrego, w słusznej intencji. Uczniowie nauczyli się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności. Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna, gdyż wartość narodu mierzy się jego stosunkiem do przodków.

 • Pomocna dłoń – szkolny konkurs plastyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza został przeprowadzony konkurs plastyczny. Laureatką szkolnego konkursu plastycznego „Pomocna dłoń” została Marianna Łada, uczennica klasy 6b, która zajęła I miejsce. Nagroda i dyplom został wręczony podczas wieczorku poetyckiego „W zimowo-świątecznym nastroju”.

 • Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Szkolny Klub Wolontariatu włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, przypadającego 21 listopada.

Tego dnia uczniowie, którzy należą do Szkolnego Klubu Wolontariatu, przybliżyli genezę tego święta oraz dzielili się z innymi uśmiechami, rozdając buźki, które wcześniej sami przygotowali. Ich koledzy i koleżanki z radością przyjęli ten gest.

 • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Dnia 5 grudnia 2019 obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Ten dzień stanowi okazję do zwrócenia uwagi na szczególną rolę wolontariatu.

Z tej okazji wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu na parterze, na pierwszym i drugim piętrze podczas długiej przerwy wręczali uczniom i nauczycielom uśmiechnięte buźki, które wcześniej sami wykonali; przekazywali naklejkę- serduszko oraz dobre słowo, życzenia-cytaty.

 • Wysyłamy Świąteczne Kartki Dobroczynne

Wysłaliśmy życzenia na kartkach dobroczynnych Stowarzyszenia Sursum Corda (W górę serca) z Nowego Sącza tradycyjną drogą - pocztą.

Nasze życzenie bożonarodzeniowe otrzymały osoby chore, przebywające w bydgoskich hospicjach; osoby samotne, mieszkające w domach opieki społecznej, dzieci z Domu Małego Dziecka w Bydgoszczy oraz opiekunowie, pracownicy tychże instytucji. Zależało nam na tym, aby wywołać uśmiech na twarzy i dać odrobinę radości dzieciom, chorym i starszym osobom, w których życiu pojawiła się samotność lub choroba.

 • SZLACHETNA PACZKA”- to akcja pomnażania dobra. Dobro rodzi i pomnaża dobro

2 i 6 grudnia 2019 w ramach akcji „Szlachetna Paczka” spakowaliśmy zebrane dary dla pani Natalii i pana Mariusza, ponieważ tę rodzinę wybraliśmy z internetowej bazy i objęliśmy pomocą. Przygotowaliśmy 24 paczki – od bardzo dużych, dużych i małych; lekkich, ciężkich i bardzo ciężkich. Zawierały one żywność, środki czystości, kosmetyki, odzież, adidasy, pościele, koce, ręczniki, poduszki, kołdrę oraz zegarek. Oprócz wymienionych produktów i rzeczy, które zostały wskazane na liście potrzeb, znalazło się w paczkach również wiele prezentów-niespodzianek dla wybranej rodziny.

W sobotę (7.12.2019) pojechaliśmy do Torunia i przekazaliśmy nasze szkolne paczki wolontariuszowi, koordynatorowi akcji, zajmującemu się wybraną przez nas rodziną. Przyjęto nas bardzo życzliwie. Paczki zostały dostarczone samochodem do magazynu i przekazane wolontariuszom, którzy wręczyli je potrzebującej rodzinie.

7 i 8 grudnia 2019 r. odbył się „Weekend Cudów”! Wtedy właśnie rodziny, czekające na pomoc, otrzymały „Szlachetną Paczkę”.

W tę akcję zaangażowali się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

 • Czytanie dzieciom – przedszkolakom” – systematyczne czytanie książek w grupach przedszkolnych.
 • Pomoc w szkolnej stołówce – opieka nad pierwszoklasistami (krótkotrwała).
 • Organizowanie gier i zabaw dla najmłodszych w świetlicy szkolnej.
 • Pomoc w szkolnej bibliotece.

Od października 2019 r. wolontariusze czytają książeczki przedszkolakom, organizują zabawy i gry. Również w świetlicy szkolnej uczniowie z SKW spędzają czas z młodszymi kolegami i koleżankami. Pomoc ta ma charakter regularny, odbywa się po lekcjach, zazwyczaj w świetlicy szkolnej lub przedszkolu o stałej porze. Wolontariusze bardzo lubią pracę i zabawę z dziećmi.

Jest też grupa osób, która systematycznie pomaga w bibliotece szkolnej. Natomiast pomoc – opieka nad pierwszoklasistami w stołówce szkolnej trwała krótko.

 

Wszystkie inicjatywy SKW mają na celu zmotywowanie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego przez pomoc innym. Dzięki działaniom charytatywnym uczniowie z klas ósmych, siódmych i szóstych mogą rozwijać oraz kształcić w sobie takie cechy, jak: otwartość, empatia, odwaga, odpowiedzialność oraz szacunek do innych.

Podsumowując I semestr, trzeba stwierdzić, że był bardzo owocny. Wolontariusze (34 uczniów) wielokrotnie wykazali się chęcią niesienia pomocy innym. Zaplanowane zadania zostały zrealizowane, a także w pracach wolontariuszy pojawiły się też działania nowe, nieuwzględnione wcześniej w programie pracy Szkolnego Koła Wolontariatu.

Spostrzeżenia i wnioski do dalszej pracy:

 • kontynuować działania w ramach wolontariatu,
 • promować ideę pomagania w środowisku szkolnym i lokalnym,
 • nadal współpracować z instytucjami, wspierającymi wolontariat.

Wszystkie akcje,  w których bierzemy udział, opisujemy na stronie szkoły w zakładce Szkolny Klub Wolontariatu. Działania wolontariatu dokumentowane są również zdjęciami.

Opiekunowie SKW: Joanna Aszkowska i Paulina Lewandowska

 20191022 06581520191209 19383820200211 194833 20200214 112808 20200214 112834

 

Partnerzy i linki

100 lecie bydgoszczy

logo emic

logo certyfikatu szkoła

edurewolucja logo

logotyp bip

logo kuratorium

budzaca sie szkola

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.