Z serii 'codziennie ktoś inny wita koleżanki i kolegów z klasy' – by dzień w szkole rozpoczął się miło i z uśmiechem na twarzy:)

Będąc konsekwentną we wspieraniu funkcji stymulujących rozwój dzieci z jednoczesnym odrzucaniem funkcji selektywnych, zrezygnowałam w klasie IIIa z punktowego oceniania (bs., s., 2p., 3p., 4p. 5p., 6p) na rzecz informacji opisowych dotyczących osiągnięć dzieci oraz tego co wymaga poprawek, a także dotyczących wskazówek do dalszej pracy. Dzieci wdrażane są również dzięki temu do rozumienia istoty uczenia się –‘uczę się nie dla ocen’, likwidowany jest u dzieci duży stres związany z otrzymywaniem „złych ocen”,

Pracuję z dziećmi w systemie 'bezdzwonkowym' - już drugi rok pracuję z dziećmi z mojej klasy bez przerw wyznaczanych przez dzwonek szkolny. Moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie w klasach I-III, ale nie tylko. Widząc, że dzieci są zmęczone pytam je, czy chcą odpocząć chwilę, jest też tak, że dzieci same zgłaszają prośbę o przerwę (ilość czasu przeznaczonego na odpoczynek jest różna). Przerwy realizuję z dziećmi na boisku szkolnym, na korytarzu, w klasie.

Dzieci siedzą w ławkach tak, by widziały siebie a nie swoje plecy - razem z dziećmi zmieniliśmy ustawienie ławek w klasie - podczas każdych zajęć edukacji wczesnoszkolnej siedzą w grupkach, czasami w jednej dużej. Na lekcjach religii dzieci także już siedzą w grupach, bo jak również przyznaje B. Gronek – nauczycielka religii: „ten system się sprawdza, dzieci dobrze pracują, widzę efekty”.

Dzieci nie uczą się dla ocen, oceny nie stresują dzieci – pewnego dnia siedząc z dziećmi na dywanie rozmawialiśmy o szkole ich marzeń – naszych marzeń. Miały m. in. marzenie, żeby nie było ocen, ponieważ: „boją się oceny bardzo słabej, wstydzą się złych ocen, nie lubią dostawać złych ocen...”.