Odpowiedzialność za proces uczenia się
Powoli zbliża się koniec roku szkolnego, czas więc na rozpoczęcie podsumowywania naszej wspólnej pracy w klasie 1a. W ramach Budzących się szkół kładziemy nacisk na przenoszenie na dzieci odpowiedzialności za proces uczenia się – oczywiście stosownie do wieku i możliwości dzieci.

Praca z lekturą może odbywać się metodą projektu również podczas zajęć – zdobywanie przez dzieci informacji z wykorzystaniem Internetu w komórkach, klasowego laptopa, biblioteki szkolnej, podręczników. Dzieci wykonywały zadanie głównie w małych grupkach i z ogromnym zaangażowaniem dowiadywały się wielu ciekawych informacji o Eskimosach, biegunie północnym i południowym.

Z cyklu 'codziennie ktoś inny wita koleżanki i kolegów z klasy 3a' – by dzień w szkole rozpoczął się miło i z uśmiechem na twarzy:)

Sprawdzanie się w różnych sytuacjach i rolach – podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego rolę uczącego przyjął na siebie Marcel, a podczas zajęć informatycznych z kodowania – rolę uczącej przyjęła na siebie Gabrysia. Zajęcia takie bardzo się spodobały dzieciom, a ja liczę na więcej tego typu zajęć;)

Będąc konsekwentną we wspieraniu funkcji stymulujących rozwój dzieci z jednoczesnym odrzucaniem funkcji selektywnych, zrezygnowałam w klasie IIIa z punktowego oceniania (bs., s., 2p., 3p., 4p. 5p., 6p) na rzecz informacji opisowych dotyczących osiągnięć dzieci oraz tego co wymaga poprawek, a także dotyczących wskazówek do dalszej pracy. Dzieci wdrażane są również dzięki temu do rozumienia istoty uczenia się –‘uczę się nie dla ocen’, likwidowany jest u dzieci duży stres związany z otrzymywaniem „złych ocen”,