Dzieci siedzą w ławkach tak, by widziały siebie a nie swoje plecy - razem z dziećmi zmieniliśmy ustawienie ławek w klasie - podczas każdych zajęć edukacji wczesnoszkolnej siedzą w grupkach, czasami w jednej dużej. Na lekcjach religii dzieci także już siedzą w grupach, bo jak również przyznaje B. Gronek – nauczycielka religii: „ten system się sprawdza, dzieci dobrze pracują, widzę efekty”.

Pracuję z dziećmi w systemie 'bezdzownkowym' - już drugi rok pracuję z dziećmi z mojej klasy bez przerw wyznaczanych przez dzwonek szkolny. Moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie w klasach I-III, ale nie tylko. Widząc, że dzieci są zmęczone pytam je, czy chcą odpocząć chwilę, jest też tak, że dzieci same zgłaszają prośbę o przerwę (ilość czasu przeznaczonego na odpoczynek jest różna). Przerwy realizuję z dziećmi na boisku szkolnym, na korytarzu, w klasie.

Dzieci twórcami materiałów dydaktycznych – uczenie się wymaga aktywności dzieci. Na zajęciach stosuję więc jedną z technik aktywizujących jaką jest praca z Lapbookami. Dzięki niej dzieci m. in. wyszukują i selekcjonują informacje, korzystają z różnych ich źródeł, aktywnie przetwarzają informacje i oczywiście na końcu prezentują efekty swojej pracy.

Dzieci nie uczą się dla ocen, oceny nie stresują dzieci – pewnego dnia siedząc z dziećmi na dywanie rozmawialiśmy o szkole ich marzeń – naszych marzeń. Miały m. in. marzenie, żeby nie było ocen, ponieważ: „boją się oceny bardzo słabej, wstydzą się złych ocen, nie lubią dostawać złych ocen...”.

Stosuję metodę zielonego ołówka, na zielono zaznaczam dzieciom to co zrobiły dobrze. Wraz z dziećmi nie koncentrujemy się więc głównie na popełnionych przez nie błędach wyróżnionych czerwonym długopisem, lecz na tym, co poprawne. Cieszy je widok tak podkreślonych „osiągnięć”, zaczynają rozumieć, że błędy są naturalnym elementem uczenia się. Poprawiając to co niepodkreślone uczą się np. poprawnej pisowni.