Dnia 20 września klasy 3 a i 3 b wybrały się na wycieczkę do Biskupina na jubileuszowy XXV festyn archeologiczny, którego niezwykłość polegała na tym, że pokazywał różne kultury i epoki.  

 

Na początku obejrzeliśmy gliniane piece, w których kiedyś pieczono chleb i posmakowaliśmy pieczone w nich podpłomyki. Potem oglądaliśmy koniki polskie - tarpany. Następnie zwiedziliśmy chatę, w której kręcono film „Stara baśń”. Dalej poszliśmy do wioski prezentującej zawody z początku państwa polskiego, t.j.: mincerz, skórnik, rogownik, snycerz, krzemieniarz, yantarnik, dziegciarz i wiele innych. Tutaj niektórzy z nas robili naszyjniki i wybijali monety. Z kolei wybraliśmy się na pokaz bitwy wojów średniowiecznych oraz tańców indiańskich i wzięliśmy w nich udział. Później udaliśmy się do starych chat, gdzie dowiedzieliśmy się jak mieszkały i żyły ludy prasłowiańskie. Korzystaliśmy tutaj z różnych warsztatów według naszego wyboru. Dziewczynki robiły pierścionki z drutu i naczynia z gliny. Chłopców zainteresowały miecze, topory i łuki. Na zakończenie odwiedziliśmy rekonstruktorów, którzy prezentowali wytop żelaza z rudy w glinianych piecach zwanych dymarkami.

To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Na pewno kiedyś jeszcze tam pojedziemy. Zachęcamy również innych do odwiedzenia Biskupina podczas jesiennego festynu.

Zobacz galerię zdjęć

Partnerzy i linki

100 lecie bydgoszczy

logo emic

logo certyfikatu szkoła

edurewolucja logo

logotyp bip

logo kuratorium

budzaca sie szkola

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.