W środę 11 kwietnia młodzież z klasy 7b wraz z opiekunem po raz pierwszy udała się do Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. W naszej szkole powstało Szkolne Koło Wolontariatu i z każdym tygodniem znajdują się nowi kandydaci gotowi podjąć się realizacji projektu „wolontariat w szkole”.

Uczniowie dowiadują się, czym jest hospicjum i mają możliwość rozwiania wielu stereotypów związanych z myśleniem o tego typu placówkach. Mogą przyjrzeć się temu miejscu od środka i zastanowić się, czy sami są w stanie podjąć takie zobowiązanie, by zostać wolontariuszem hospicyjnym. A może pomyśleć o pracy w hospicjum ? Niekoniecznie musi być to wolontariat przy chorym, jeśli ktoś nie odnajduje się w takiej formie. Mamy też do zagospodarowania ogród, jest wolontariat biurowy czy akcyjny. Dla każdego znajdzie się zajęcie.

To budujące i dające nadzieję, że pokłady dobra w młodzieży są wielkie podobnie jak ich zaangażowanie i kreatywność. Nawet jeśli nie wszyscy uczniowie zostaną wolontariuszami, czas poświęcony idei hospicyjnej w szkole jest niezwykle potrzebny. Dla wielu uczniów jest to pierwsze zetknięcie z człowiekiem chorym, cierpiącym, odchodzącym. Wszyscy podkreślają, że to doświadczenie ważne i potrzebne. Nawet, jeśli wśród nich nie znajdą się czynni wolontariusze, to wzrasta liczba tych, którzy włączają się w okazjonalne akcję. Rośnie też świadomość, czym jest hospicjum, jak ważne i potrzebne jest to miejsce.

20180411 152822 20180411 151617 20180411 151620